روزنامه حزب حاکم تركيه: ايران به تلافی اسد از  پ.ك.ك  حمايت مي كند!

 

يك روزنامه وابسته به حزب حاكم عدالت و توسعه تركيه مدعي شد كه در پي بروز ناآرامي هاي چند ماه گذشته در سوريه ، ايران ممكن است به تلافي سياست هاي تركيه در قبال دولت بشار اسد از شبه نظاميان جدايي طلب پ.ك.ك حمايت كند.

روزنامه " زمان " چاپ تركيه با انتشار مقاله اي به قلم " امره اوسلو " مدعي شد كه سياست ايران و سوريه در دهه 1990 براي بي ثبات سازي تركيه و وارد آوردن فشار به اين كشور حمايت از پ.ك.ك بود اما ايران اين سياست را از سال 2003 و همزمان با اشغال عراق از سوي آمريكا كنار گذاشت.

اين نويسنده ترك در ادامه مدعي مي شود كه با وقايع سوريه و نگراني تهران و دمشق از نفوذ تركيه در سوريه و سقوط رژيم بشار اسد ، ايران ممكن است بار ديگر به همان سياست دهه 1990 خود در قبال پ.ك.ك باز گردد و از اين گروه شبه نظامي مسلح عليه دولت تركيه بهره برداري كند.

ادعاي اين روزنامه وابسته به حزب حاكم تركيه در حالي است كه در روزهاي اخير نيروهاي سپاه پاسداران ايران در منطقه سردشت مشغول نبردي همه جانبه با تروريست هاي پژاك بودند كه اين گروه در واقع دنباله گروه پ.ك.ك در ايران محسوب مي شود.

روزنامه زمان مدعي مي شود در سال 2008 يكي از رهبران گروه پ.ك.ك به نام " جميل باييك " در اثر حمله جنگنده هاي ارتش تركيه به كوه هاي قنديل در شمال عراق متواري شده و به ايران مي گريزد .

اين روزنامه مدعي مي شود كه ارتش تركيه پس از عمليات 3 سال پيش خود در منطقه قنديل عراق با انتشار اطلاعيه اي گفته است كه جميل باييك پس از متلاشي شدن كمپ خود در كوه هاي قنديل به يك كشور ثالث متواري شده است.

روزنامه زمان مدعي مي شود با وجودي كه ارتش تركيه نخواسته نام كشور ثالث را بنا به مصالحي ببرد ، اما به نظر مي رسد نام اين كشور ثالث ايران باشد.

اين گزارش در ادامه با اشاره به نگراني هاي ايران از سقوط دولت بشار اسد در سوريه مي نويسد كه ممكن است ايران از باييك بخواهد به سازماندهي مجدد حملات پ.ك.ك عليه تركيه بپردازد و اين شبكه را بار ديگر در تركيه فعال كند ، چرا كه بنا به ادعاي اين روزنامه از نظر ايران سياست تركيه در قبال سوريه در جهت منافع ملي ايران نيست و نقشي كه تركيه در سوريه بازي مي كند ممكن است در آينده به بي اثر كردن نفوذ و اهرم هاي قدرت منطقه اي ايران بينجامد.

اين گزارش در ادامه به نقل از روزنامه صاباح تركيه مدعي مي شود كه حملات اخير پ.ك.ك در دورن تركيه كه به كشته شدن 13 تن انجاميد بنا به دستور جميل باييك انجام شده و با توجه به اينكه وي هم اكنون در ايران به سر مي برد احتمال اينكه وي با هماهنگي دولت ايران به تصميم گيري درباره تشديد حملات ستيزه جويان پ.ك.ك در خاك تركيه رسيده باشد ، زياد است .

گفتني است كه سياست حسن همجواري ايران و تركيه دهه ها است كه ادامه دارد و از زمان انعقاد معاهده "ارزنه الروم" در اواسط قرن نوزدهم ميلادي دو كشور هيچ ادعا يا مناقشه مرزي مهمي عليه يكديگر نداشته اند.

در سال هاي اخير و همزمان با به قدرت رسيدن حزب اسلامگراي عدالت و توسعه نيز روابط تهران - آنكارا بيش از گذشته گرم تر شده و دو كشور هم اكنون در حوزه هاي مختلف سياسي ، اقتصادي و امنيتي همكاري هاي گسترده اي دارند..../تحلیل:عصرایران

 رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
طرز تهیه روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.